سلامتی

آیا خط سیاه در ناخن دلیلی برای نگرانی است؟ | بیماری

سپتامبر 20, 2019

: رگهای مشکی در ناخن معمولاً با نبود تغذیه، آسیب، عفونت و چیزای دیگه ای به جز اینا ایجاد می شه اینجا نشونه های بیشتری از ناخنا رو واسه پیش بینی وضعیت سلامت شما میگیم؟ در بیشتر موارد، شما لازم نیس که در مورد رگه مشکی در ناخنای دست نگران باشین مخصوصا اگه خطوط مشکی عمودی باشه

با این حال، خطوط افقی، ممکنه شرایط سلامت، مانند سطح استرس بالا و یا مشکلات قلبی رو نشون میده خطوط عمودی می تونه به دلایل ارثی باشه که درمان نیاز نداره مشکلات آرتریت روماتوئید و یا در نتیجه سوء جذب یا کلیه مسائل مواد مغذی نیاز نداره.

خطوط مشکی در ناخنای دست نشونه چیه؟

۱. نبود تغذیه

ناخناتون این بصیرت رو میده که شما در حال دریافت مواد مغذی به اندازه کافی، به خصوص پروتئین و کلسیم هستین اگه شما دارای کمبود روی، پروتئین و یا آهن باشین شما ممکنه متوجه خطوط مشکی روی ناخنای خود شید رگه سبز ناچیز یا فیروزه ای می تونه حساسیت یا تنش رو نشون بده.

۲. خونریزی

خونریزی زیر ناخنا به عنوان خونریزی اسپلینتر شناخته شده و این بعضی وقتا باعث خطوط قرمز مشکی و یا تیره می شه این می تونه به دلیل التهاب رگای خونی و یا آسیب مویرگی اتفاق بیفته و یه یا ناخنای زیاد رو تحت تاثیر بذاره آثار خون ممکنه مایل به قهوه ای یا مایل به قرمز علاوه بر مشکی به نظر برسه اگه خونریزی زیر ناخن با علائم جدی مانند خونریزی بالا، کبودی، یا تب همراه س شما باید به دنبال توجه پزشکی باشین.

۳. عفونتای قارچی

عفونتای قارچی یه دلیل شایع رگه مشکی در ناخنای دست در نظر گرفته می شه اونا هم اینکه ممکنه باعث کلفت شدن ناخن شما شه و دلیل ایجاد یه تغییر شکل روشن تر یا شدید در ناخن شه.

۴. ملانونیشیا

در این وضعیت ناخن انگشت شامل خطوط مشکی روی ناخنا، تغییر رنگ ناخن و  یا رنگ زیادتر از اندازه اون می شه این در کسائی که سن بالا تر و تیره پوست هستن شایع ترینه این ممکنه به دلیل بعضی از داروها، بیماریای زمینه ای، تروما یا آسیب به بستر ناخن، اشعه درمانی، قرار گرفتن در برابر نور UV یا بارداری باشه.

۵. آسیب ناخن

آسیب به ناخن هم ممکنه دلیل خطوط مشکی شه اونا معمولا در منطقه پایین ناخن قبل از حرکت به سمت بالا شروع می شه هم اینکه ممکنه که خطوط در اثر یه تراشه چوب یا بقیه مواد خارجی در داخل ناخن خود ایجاد شه.

۶. ملانوم

این سرطان پوست ملانوم subungual کشنده س که با رگهای مشکی در ناخن مشخص می شه هم اینکه می تونه منتهی به رنگ تیره در پوست و مرز ناخن مربوطه شه واسه رد کردن ملانوم، دکتر شما علائم و نشونه زیر رو در نظر میگیره
ملانوم Subungual بیشتر گسترش بین ۵۰ تا ۷۰ داره.
باندای مشکی و یا قهوه ای از عرض سه میلی متر گسترده س.
ظاهر رنگدونه باند تغییر کرده.
انگشت شست معمولاً بیشتر تحت تاثیر قرار میگیره و پس از اون پا و انگشت بزرگ قرار داره.
علامت هاچینسون یا تغییر رنگ با گسترش به چین و یا بشره ناخن.
سابقه خانوادگی ملانوم.
دکتر شما ملانوم رو با بیوپسی تایید می کنه.

چیزای دیگری که شما باید روی ناخن مراقب باشین؟

۱. خطوط عمودی قرمز کوچیک

علاوه بر رگهای مشکی در ناخنای دست، شمام اینکه باید واسه رگهای قرمز رنگ یا مایل به قهوه که می تونه مانند خون خشک شده باشه توجه کنین این خونریزیای خطی ممکنه مسائل قلبی رو نشون بده و یا فقط در نتیجه آسیب تصادفی باشه.

۲. ناخن چماقی

ناخن چماق وقتی اتفاق بیفته که انگشتان پا یا نوک انگشتان وسعت پیدا کنن اونا ممکنه بیماریای ریوی رو نشون بدن پس شما باید یه معاینه فیزیکی واسه ناخنای چماقی، به خصوص اگه تنگی نفس یا سرفه دارین در برنامه داشته باشین.

۳. ناخن قاشقی

قاشقی یا koilonychias شیب در بستر ناخن که به نظر می رسه قادر به نگه داشتن مایع باشه اونا معمولاً بسیار رنگ پریده و اگه بیشتر از یه دقیقه به پایین فشار بدین سفید شده و باقی می مونه این می تونه کم خونی فقر آهن رو نشون بده اگه نشونه هایی مانند کمبود انرژی دارین با یه دکتر مشورت کنین.

۴. ناخن مواج

ناخن مواج و یا چاله دار، چاله های کوچیک و یا دندانه در بستر ناخن رو نشون میده که ممکنه به دلیل پسوریازیس باشه هم اینکه می تونه ورم مفاصل پسوریاتیک یا در موارد نادر بیماریای بافت همبند مانند سندرم رایتر رو نشون بده دکتر می تونه وضعیتای زمینه ای رو تعیین و درمان لازم رو پیشنهاد کنه.

۵. ناخنای شکننده

ناخنای شکننده، تقسیم شده، لایه برداری شده و یا خیلی راحت ترک می خوره و پشته عمودی روی سطح داره شما ممکنه کم کاری غده تیروئید داشته و غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کنه اینه که معمولاً با موهای شکننده و نازک و مشکل در دیگه توابع متابولیک همراه س دکتر سطح هورمون تیروئید رو بررسی می کنه.

۶. ناخن جدا از بستر ناخن

اگه ناخن شروع به جدا شدن از بستر ناخن کنه این به نام اونیکولیزه و اون معمولا در ناخن پنجم یا چهارم شروع می شه هم اینکه مریضی تیروئید مخصوصا پرکاری تیروئید رو نشون میده هورمون تیروئید زیادتر از اندازه، منتهی به رشد زیادتر از اندازه ناخن می شه در بیماران جوانتر شایع تره و بیشتر با مشکل در تمرکز، کاهش وزن، افزایش اشتها، چشم بیرون زده، خستگی، خارش و از دست دادن مو همراه س.

۷. برآمدگی سفید در سراسر بستر ناخنها

خطوط برآمده سفید که در سراسر عرض بستر ناخن رفته و می تونه روی یک یا چند ناخن تاثیر بزاره این برآمده در ناخنه و می تونه دیابت، مریضی رینود، پسوریازیس، یا ضربه به ناخن رو نشون بده اونا بعضی وقتا با افزایش سن و یا پس از شیمی درمانی یا به کار گیری بتا بلاکر اتفاق می افته.

۸. باندای افقی در عرض ناخنا

خطوط میس، نوارهای سفید و موازی در عرض ناخن به صورت افقیه درست مثل پشته سفیده خطوط میس می تونه روی یک یا چند ناخن تاثیر بزاره این به خاطر مسمومیت آرسنیکه اما بسیار نادره.

مطالب در رابطه

  • مشکلات ناخن رو جدی بگیرین
  • درمان ناخن فرورفته در گوشت

.

منبع :

No Comments

Leave a Reply