سلامتی

آیا خنده دارترین بیماری دنیا را میشناسید | بیماری

سپتامبر 20, 2019

: جام جم آنلاین نوشت: سکسکهای تکرار شونده، میتونن نشونه ای از بیماریهای جدیتری باشه که باید به وسیله متخصص مورد بررسی قرار بگیره.چیزی که مهمه اون که کلا سکسکه معمولاً حالت خوش خیم داره و با درمانای ساده برطرف میشه، ولی در مواردی که طولانی شه یا به درمانای معمولی جواب نده، مراجعه به دکتر و ریشه یابی دلیل اون لازمه.

خبرگزاری فارس: خنده دارترین مریضی دنیا

امان از این هق هقای پشت سر هم که از انتهای گلو بالا میاد. همون صدای تند و سریعی که میگن بر اثر گرفتگی دیافراگم از دهن خارج می شه و به عنوان خنده دارترین مریضی دنیا، اونم پس از اون که فردی به مدت ۶۸ سال سکسکه کرد، لقب گرفته.

البته این دلیل نمی شه به کسی که دچار سکسکه شده، بخندین! چون که همین سکسکه که معمولا بر اثر عوامل جور واجور روانی یا جسمی بروز می کنه و زود هم پایان پیدا میکنه، اگه خیلی طولانی شه، بسیار آزاردهنده هستش و انگار شما رو از زندگی ساقط می کنه.

فقط لازمه پای صحبت کسائی که واسه ساعتا، روزا و حتی ماه ها و سالای متمادی سکسکه کردن، بشینین، تا ببینین انقباضات ناخودآگاه و تکراری عضله دیافراگم شون چیجوری اونا رو مستاصل کرده و از یه اتفاق شاید خنده دار یه مریضی آزاردهنده ساخته.

وقتی شوکه می شی!

اگه شخصی به عنوان رکورددار در تاریخ وجود داشته که به مدت ۶۸ سال سکسکه کرده، پس نباید تعجب کنیم که سکسکهایی بتونن تا سالای بسیار طولانی و حتی تا ابد ادامه پیدا کنن.

دکتر جعفری با اشاره به این نکته که سکسکهای دراز مدت و تکراری معمولا نشونه ای از مریضیای معده، مری، کبد و قفسه سینه س، اضافه می کنه: خوردن یا آشامیدن مایعات داغ یا تحریک کننده مثل چای یا الکل می تونن از عوامل بروز سکسکه باشن، اما مهم تر از اونا یه سری مریضیا از جمله مریضیای معده مثل ریفلاکس معده و زخم معده و مریضیای پانکراسه که می تونن با سکسکهای تکراری شناسایی شن، هم اینکه مریضیای ریه از جمله عفونت ریه (ذات الریه) و التهاب پرده ای که دور ریه رو گرفته هم می تونن از روی سکسکهای طولانی تشخیص داده شن. حاملگی هم در خانوما می تونه عامل ایجاد سکسکه باشه.

این متخصص مریضیای گوارشی تاکید می کنه: مریضیای کبد مانند تومورهای کبد و آبسه (آب آوردن کبد) و مریضیای طحال هم می تونن با سکسکهای طولانی شناسایی شن. از سکسکهای آزاردهنده به عنوان علامتی واسه تومورهای مغزی و مشکلای کلیه هم نباید غافل شد.

نشونه یه مریضی

سکسکهای تکرار شونده، می تونن نشونه ای از مریضیای جدی تری باشه که باید به وسیله متخصص مورد بررسی قرار بگیره.

دکتر جعفری میگه: احتمال وجود مریضیای معده و مری باید با آندوسکوپی مورد بررسی قرار بگیره. هم اینکه مشکلای کبد و کلیه هم از راه آزمایشای خون و هم رادیوگرافی یا اسکن قابل بررسیه. چیزی که مهمه اون که کلا سکسکه معمولاً حالت خوش خیم داره و با درمانای ساده برطرف می شه، ولی در مواردی که طولانی شه یا به درمانای معمولی جواب نده، مراجعه به دکتر و ریشه یابی دلیل اون لازمه.

نفس تون رو دقایقی نگه دارین

روشای درمان سکسکه های کوتاه مدت ساده و جور واجور هستن که معمولا پایه اون براساس روشای تحریک ناحیه حلق و بینیه.

پیشنهادایی مثل نگه داشتن نفس واسه ۲۰ تا ۶۰ ثانیه، داخل یه بسته کاغذی تنفس کردن، یه لیوان آب سرد رو سریع نوشیدن، گذاشتن لیمو ترش روی زبون، خوردن عسل، شکر یا نون خشک و یا یخ خرد شده قورت دادن از راهکارهای عادی واسه قطع سکسکه است. با این حال در بعضی مواد هم درمان دارویی به وسیله دکتر واسه رفع سکسکه فرد در نظر گرفته می شه که در خیلی از موارد هم موثره.

یادتون باشه که سکسکه یه علامته که در بعضی موارد جهت کمک به سلامت تون باید اونو جدی بگیرین.

میگن سکسکه یکی از اسرار دنیای پزشکی تلقی می شه، چراکه تا حالا نقش و کارکرد مفیدی واسه اون شناخته نشده! به بیان دیگه دلیل اصلی سکسکه به عنوان یه مریضی خوش خیم، موقت و زودگذر، نامعلوم باقی مونده و پزشکان در شناخت دلیل اون به تشخیص خاصی نرسیده ان. باحال اون که سکسکه بیشتر در افراد مضطرب و دارای استرس بالا یا به دنبال شنیدن خبر مورد پسند یا غم انگیز اتفاق می افته. البته زمانایی که پرخوری می کنیم یا نوشابه های گازدار می خوریم هم معمولا این اتفاق میفته.

دکتر ستار جعفری، فوق تخصص مریضیای گوارش و کبد در این باره میگه: اگه عضله دیافراگم، که چاله شکم رو از قفسه سینه جدا می کنه، به صورت تکراری انقباض پیداکند و گرفتگی عضله حنجره هم همزمان اتفاق بیفته، سکسکه می کنیم. البته تحریک عصبی (عصب فرنیک) که از مغز به عضله دیافراگم می رسه، عامل اصلی سکسکه س. ایشون اضافه می کنه: واسه سکسکه کوتاه مدت معمولا دلیل خاصی وجود نداره، اما دلیل سکسکهای دراز مدت باید مورد بررسی قرار بگیره.

یادتون نره که تقریبا همه دچار سکسکهای کوتاه مدت می شن، حتی جنینی که در رحم مادره. سکسکه معمولا یه مشکل گذراست، ولی اگه زیادتر از اندازه ادامه پیدا کنه، می تونه آزاردهنده و ضعیف کننده باشه.

جمع آوری: آکا ایران

جدیدترین مطالب آکا ایران رو از راه ایمیل خود دریافت کنین

منبع :

No Comments

Leave a Reply