سلامتی

آیا خواص گیاه آلوئه ورا را می دانید ؟! | طب ایرانی

سپتامبر 20, 2019

خواص گیاه آلوئه ورا رو میدونید ؟!

 

 

گیاه آلوئه ورا واسه مناطق گرم آفریقاییه. این گیاه در زمانای قدیم در اروپا، یونان و رم به عنوان مرهم زخمای زیاد استفاده می شده. شیره این گیاه بسیار خنک و شفابخشه. امروزه واسه درمون سوختگی ، التهاب و زخمای پوستی از شیره اون استفاده می شه. هم اینکه برگ این گیاه یه پاک کننده قویه.  

به گزارش تکناز در ایران این گیاه رو به اسمای: صبر زرد، صبر تلخ یا شاخ بزی می شناسن. اسمای دیگه این گیاه لاله بیابان، گیاه جاودانگى، گیاه دارویى و گیاه ملکه س.

عناصر سازنده گیاه: پلی ساکاریدها، آلوئین، آنتی اکسیدان ها، آل رامینوز، گلوکرونیک اسید و آرابینوز

موارد استفاده: آرامش دهنده، پاک سازی کننده، تونیک، بازسازی کننده زخما، آنتی باکتریال، قابض، ضد قارچ، خون بند و آرامش دهنده

چگونگی به کار گیری گیاه:

واسه به کار گیری ژل داخل گیاه، شیاری روی پوسته برگ ایجاد کرده و غشای گیاه رو باز کنین. ژل داخل اونو خارج کرده و مستقیما استفاده کنین. هم اینکه می تونین به وسیله چاقویی روی غشای برگ رو برش بدین تا ژل از اون خارج شه. ژل این گیاه دارای خاصیت آنتی باکتریاله و می تونین اونو مستقیما روی سوختگیا، عفونتای قارچی، سوختگی به وجود اومده به وسیله پوشک بچه و آفتاب، پوستای خشک، زخما، جای نیش حشرات، اگزما، نشونه های حساسیت پوستی و هر نوع ناراحتی پوستی دیگه بذارین تا درمان شه.  

هم اینکه ژل داخل گیاه، مصرف خوراکی داشته و میشه اونو به صورت آبمیوه یا کمپوت هم مصرف کرد.

کپسول : کپسول آلوئه ورا به صورت صنعتی از پودر برگ اون تولید می شه. ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرم از اون، واسه درمان یبوست خوبه.

هم اینکه واسه رشد مو می تونین ۲ قاشق چای خوری از ژل آلوئه ورا رو با نصف فنجون بابونه ترکیب کرده و از اون به عنوان نرم کننده، واسه مو استفاده کنین.

چگونگی کاشت و تولید گیاه:

این گیاه رو در خاکی شنی و در برابر نور کامل خورشید بکارید و خوب اونو آبیاری کنین. واسه کاشت این گیاه می تونین از راه قلمه استفاده کنین. برگ گیاه رو از قسمتی به صورت افقی ببرین و قسمت جدا شده رو در خاک بکارید. هم اینکه می تونین بذر این گیاه رو در بهار یا اوایل تابستون در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد در خاک بکارید. این گیاه رو می تونین در مناطق معتدل داخل خونه پرورش بدین، اما بهتره در تابستون بیرون از خونه نگه داشته شه.  این گیاه به صورت وحشی و خود رو در مناطق گرمسیری می رید.

می تونین در طول سال ژل و برگ این گیاه رو برداشت کنین.

اخطار: از مصرف خوراکی  آلوئه ورا در دوران بارداری دوری کنین.

برگا: برگای آلوئه ورا با ضخامت ۵ تا ۱۰ سانتی متر بلند و نیزه ای شکل هستن. رنگ اونا سبز طوسیه و بعضی وقتا نقاط قرمزی روی برگای جوون اون دیده می شه.

محلول آلوئه ورا و گل رز:

این محلول از گلاب و روغن شمعدانی جفت و جور می شه. آلوئه ورا و گلاب هر دو ماده ای لطیف و خنک هستن که محلول اونا دلیل شفاف شدن پوستای کدر و فرسوده می شه. واسه اینکه این محلول در آب وهوای گرم تازه بمونه می تونین بطری اونو در یخچال نگهداری کنین. این محلول واسه تحریک حواس خیلی خوبه.

مواد لازم واسه جفت و جور محلول:

یه چهارم فنجون آب مقطر

۲ قاشق چای خوری آب آلوئه ورا

۲ قاشق چای خوری گلاب

۳ قطره روغن گل رز

۳ قطره روغن شمعدانی

۱ قطره روغن نعنای هندی

چگونگی جفت و جور محلول:

تموم مواد رو با هم ترکیب کنین.

محلول رو تو یه بطری شیشه ای تیره و به طور کامل تمیز بریزین و قبل از هر بار استفاده بطری رو خوب تکون بدین تا محلول در هم ترکیب شه. این محلول رو می تونین تا ۲ ماه نگهداری کنین.

محلول آلوئه ورا و کندر:

روغن کندر ماده ا قابضه و اثرات مفیدی روی پوست داره. ترکیب این روغن با روغن مرکباتی مانند ترنج محلولی معطر رو به وجود می آورد که دلیل سرحالی هر نوع پوستی می شه. از این محلول می تونین به عنوان ماده انرژی زا استفاده کنین.

مواد لازم واسه جفت و جور محلول:

پنج و نیم قاشق غذاخوری آب مقطر

۲ قاشق چای خوری آب آلوئه ورا

۱ قاشق چای خوری آب گل اسطو خودوس

۴ قطره روغن کندر

۲ قطره روغن ترنج

۲ قطره روغن پرتقال

چگونگی جفت و جور محلول:

تموم مواد رو با هم ترکیب کنین.

محلول رو تو یه بطری شیشه ای تیره و به طور کامل تمیز بریزین و قبل از هر بار استفاده بطری رو خوب تکون بدین تا مواد داخل محلول به طور کامل ترکیب شه. این محلول رو می تونین به مدت ۲ ماه نگهداری کنین.

 

.

منبع :

No Comments

Leave a Reply