سلامتی

آیا خوراکی ها روی اخلاق و روحیه ما اثر دارند ؟ | طب ایرانی

سپتامبر 20, 2019

خوراکیا روی اخلاق و روحیه ما اثر دارن ؟

خوراکیا روی اخلاق و روحیه ما اثر دارن ؟

مدیتیشن و مثبت فکر کردن راهکارهایی مناسب واسه کاهش استرسای به وجود اومده به وسیله زندگی مدرن هستن. اما در مورد غذا چیجوری؟ فکر می کنین که غذایی هم که شما استفاده می کنین، می تونه روی اخلاق شما اثر بزاره؟ اجازه بدین واسه شما یه توصیر غذایی ذهنی بسازیم. یه بشقاب اسفناج سبز رو تصور کنین همراه با تیکهای گوشت مرغ و میوه ها و سبزیجات نارنجی و قرمز رنگ که در دور و بر اون چیده شدن. در کنار اون یه لیوان شیر تازه هم اینکه تیکه ای نون با این تصویر سازی ذهنی حالتون تغییری کرد؟ الان حس بهتری دارین یا این که روی حال روحی تون اثر منفی گذاشته؟

محققان امور تغذیه مدتا بود که این سوال رو تو ذهن داشتن که می تونیم رژیم غذایی خود رو طوری تنظیم کنیم که روی کاهش استرس اثر بزاره؟ در همین رابطه موادغذایی شامل امگا ۳، اسیدهای چرب، منیزیم، ویتامین B و غذاهای کم قند و شکلات مورد مطالعه قرار گرفتن. یافته ها به دست اومده هرچند فرق داره اما بیشتر اونا بین این غذاها و بهبود اخلاق اسنانا رابطه برقرار می کنه.

البته بیشتر این غذاها و ریزمغذیا همه تو یه رژیم غذایی سالم نهفتهه. پر روشنه که وقتی شما غذای سالم استفاده می کنین امتیازات اونو هم در جسم و هم در روح خود به دست میارید. مثلا وقتی شما میوه و سبزی جات تازه و غلات سبوس دار رو مصرف می کنین بدن شما در طول روز سوخت و ساز می کنه و قند خون شما پایین نگه داشته می شه و شما ویتامینا و مواد معدنی و آنتی اکسیدان لازم رو دریافت می کنین.

ترکیب کربوهیدراتا و پروتئین، ترشح ماده سروتونین رو در مغز شما به دنبال داره که این ماده خاصیت آرامش بخشی داره و خواب راحتی رو واسه شما به ارمغان می آورد. ساده تر این که وقتی شما بدونین که مراقب سلامت غذایی خود هستین، همین امر به شما کمک می کنه تا حال روحی بهتری داشته باشین. مثلا ما همه در مورد اثر آرامش بخشی بعضی موادغذایی خوب باخبر هستیم. میدونیم خوردن یه لیوان شیر قبل از خواب می تونه در داشتن خوابی راحت اثر مثبتی داشته باشه. امروز استرس به وجود اومده به وسیله زندگی، می تونه اثرات نامطلوبی رو روی روحیه و خلقیات ما داشته باشه. از طرف دیگه مصرف قهوه زیاد وورزش نکردن منظم هم باعث می شه که در طول روز کسل باشیم و سلامتی روحی و جسمی خود رو کاهش بدیم. در نتیجه این روند استرس و کم خوابی به سراغ مون میاد. تجربه شما از مصرف خوراکی ها چیجوریه؟ روی شما اثری دارن؟

.

منبع : ۷ganj.org

No Comments

Leave a Reply