سلامتی

آیا خوردن آب در نیمه شب مضر است؟ | تغذیه سالم

سپتامبر 20, 2019

خوردن آب در نیمه شب مضره؟

تغذیه

آدمایی که نیمه شب از خواب بیدارشده و از پارچ و لیوان بالای سرشون آب می خورن باید مراقب بعضی نکات باشن، چون سلامتی اونا در خطره.

خیلی از افراد عادت دارن یه پارچ یا لیوان آب بالای سرشون قرار داده تا اگه نیمه های شب که احساس تشنگی کردن، آب رو بنوشن.اما باید بدونین با انجام این کار ممکنه سلامتی شما در برابر خطرات جدی قرار بگیره.

هیچوقت لیوان، بطری یا پارچ آب رو بدون در در هوای آزاد اتاق قرار ندین چون ممکنه حشره ای در داخل ظرف آب بیفته یا با نشستن روی لبه های ظرف آلودگی رو منتقل کنن، در واقع آبی که شما در کنار خود در محیط قرار می دید، مانند مواد غذایی دارای کربوهیدرات و پروتئین نیس اما می تونه خیلی راحت دچار آلودگی میکروذرات شه.

علاوه بر این در ظروف بدون در آب با گرد و غبار و آلودگیای هوا تماس داشته و موجب به خطر انداختن سلامتی شما می شن.

دکتر مارک لیوی متخصص مراقبتای اولیه تو یه مرکز پزشکی در ماساچوست میگه: در دهن و بزاق ما باکتریایی زندگی می کنن و وقتی فردی احساس تشنگی کرده و با لیوان یا بطری آب مینوشه، این باکتریا به ظرف منتقل شده و وقتی که فرد درخواب هست میکروبا و باکتریا فرصت رشد و افزایش پیدا می کنن.

ایشون اضافه کرد: بیشتر آدمایی که عادت دارن در بین خواب آب بنوشن، چندین بار از خواب بیدار شده و از همون لیوان و ظرف بالای سر خود آب خورده و تشتنگی خود رو برطرف می کنن اما اون هنگام که فرد دوباره از خواب بیدار شده و از همین لیوان یا بطری آب می خورن باکتریایی که دهن فرد به لیوان منتقل وبا آلودگیا هوا و گردو غبار افزایش شدن به بدن اون راه پیدا کرده و موجب مریضی می شن.

بهترین راه حل واسه این افراد اینه که ظرف یا بطری رو واسه آب بالای سرشون قرار داده و هر بار که از خواب بیدار می شن از لیوانای یه بار مصرف اسفاده کنن یا دو یا سه لیوان بالای سرشون قرار داده تا هر بار از یه لیوان آب بنوشن و مریض نشن.

به کار گیری لیوانی که با بزاق دهن آغشته شده و چند ساعت این بزاق در برابر هوا قرار داشته واسه افراد با سیستم ایمنی ضعیف مانند بیماران گرفتار به HIV، بیماران پیوندی، سرطانیای تحت شیمی درمانی بسیار خطرناکه.

.

منبع :

No Comments

Leave a Reply