سلامتی

آیا خوردن بستنی برفی خطر دارد؟ | تغذیه سالم

سپتامبر 20, 2019

هممون می دونیم که وقتی هوا سرد میشه امکان برف باریدن زیاد می شه و در بیشتر نقاط جهان تماشاگر بارش برف بوده ایم.بعضی افراد برف رو با موادی دیگه مخلوط میکنن و از اون بستنی جفت و جور می کنن.یه سوال اینجا به میان میاد: درست کردن بستنی از برفی که ترکیبی از اتمسفر آلوده س خطرناکه یا خطری نداره؟

تا حالا چیزی درباره بستنی برفی شنیدین؟ کمی برف برمی دارین، اونو با شیر و شکر مخلوط می کنین، چند قطره عصاره وانیل به اون اضافه می کنین و قبل اینکه آب شه اونو می خورید. این یه سنت قدیمیه که صدها سال است انجام میشه. شاید تنها سؤالی که این میان مطرح شه اینه که خوردن برف – در واقع ترکیبی که از اتمسفر آلوده می باره – واقعا مطمئن و بدون خطره؟

شاید نه. تحقیقات نشون میده که برف وقتی می باره، ذراتی رو جذب می کنه که در دود گازوئیل هست از جمله تولوئن، بنزن و زایلن که همه شون مواد شیمیایی هستن و می تونن دلیل بروز مشکلات سلامتی شن.

با این حال، بقیه محققانی که درباره اتمسفر تحقیق کردن عنوان داشتن که اندازه مواد آلاینده ای که در برف جمع می شه بسیار کمه، در حدی که اصلا جای نگرانی نداره.

اگه واقعا می خواین واسه خودتون یه بستنی برفی درست کنین، تلاش کنین به محض بارش برف روی زمین این کار رو انجام بدین. برف به مانند برس زبری در اتمسفر عمل کرده و وقتی می باره، مواد و ذرات آلاینده رو جمع کرده و به خود میگیره. این بدون معناست که هرچه بیشتر برف ببارد مواد آلاینده کمتری در هوا هستش و برف هم پاک تره. پس خوردن برفی که چند ساعته داره می باره هیچ مشکلی نخواد داست. تنها مشکل، خوردن برفیه که برف روبی شده باشه که به طور زیادی با مقدار زیادی شن، نمک و مواد یخ زدا ترکیب شده.

در آخر، تصمیم بر خوردن بستنی برفی به خود شما رابطه پیدا می کنه. اگه در منطقه ای زندگی می کنین که اندازه آلودگی در اون زیاده، بهترین کار اینه که اصلا اونو نخورین.

منبع :

No Comments

Leave a Reply