سلامتی

آیا خوردن نوشابه از قوطی خطرناک است؟ کثیف بودن قوطی نوشیدنی | بیماری

سپتامبر 20, 2019

: خوردن نوشابه از قوطی خطرناکه؟ کثیف بودن قوطی نوشیدنی

: خوردن نوشابه یا هر نوشیدنی دیگری از قوطیای فلزی چیزی نیس که قرار باشه از اون بترسیم با اینحال رعایت چند نکته بهداشتی ضرری نداره.

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ حتما شمام در فضای مجازی داستانایی از مرگ یه خانوده که به خاطر خوردن نوشابه مستقیم از قوطی مرده ان رو شنیدین، مرگی غم انگیز به دلیل لپتوسپیروز. واسه اینکه این داستانا بیشتر از این گیجتان نکنن امروز می خوام تموم خطرهای اینجور عادتی رو به شما بگم.

تموم قوطیای نوشابه داخل پکای پلاستیکی از کارخانه خارج می شن که اونا رو از گرد و خاک کثیفی منزوی می کنه. و به این شکل هم به سوپر مارکتا می رسن.

قوطیایی که چند روز روی قفسه سوپر مارکتا می مانند ممکنه کمی غبار گرفته شن پس تمیز کردن اونا قبل از نوشیدن فکر خوبیه. اما در واقعیت امکان نداره این قوطیا اونقدر کثیف شن که واسه تمیز کردنشون نیاز به به کار گیری مواد شوینده بشه.

با این حال قبل از باز کردن تو یه قوطی نوشابه این نکات رو مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین:

  • قوطی رو تمیز کنین چون دقیقا نمی دونین که در چه وضعیتی از اون نگه داری شده.
  • اگه از یه دستمال استفاده می کنین یادتون باشه که اون دستمال گرد و غبارها رو تمیز می کنه ولی ضد عفونی کننده نیس.
  • مطمئن شید قوطی در شرایط خوبی قرار داره: نباید زنگ زده، بادکرده یا آسیب دیده باشه.
  • اگه قوطی متورم باشه می تونه نشونه آلودگی به وجود اومده به وسیله استریل نکردن مناسب باشه. در صورت تو رفتگی و سوراخ بودن هم قوطی ممکنه متورم شه.
  • اگه قوطی آسیب دیده باشه، پوشش داخلی که مانع تماس مستقیم فلز و مایع درون قوطی می شه ممکنه ترک بخوره. در اینجور شرایطی فلز ممکنه اکسید شه و این اکسید می تونه با مایع ترکیب شه. پس بهتره از قوطیایی که آسیب دیده ان استفاده نکنین.

در پیان می خوام یه پیشنهاد ساده بکنم: لازم نیس تموم داستانایی که به صورت ویروسی فضای مجازی رو پر می کنن باور کنین. اما از اونجا که نمی دونین قوطیا کجا و چیجوری نگهداری شدن، بهتره قبل از نوشیدن تمیزشون کنین درست مانند هر قوطی و بطری دیگری که قراره با دهنتون برخورد داشته باشه.

.

منبع :

No Comments

Leave a Reply