سلامتی

آیا خون ریزی بینی در دوران بارداری طبیعی است؟ | تغذیه سالم

سپتامبر 20, 2019

خون ریزی بینی در دوران بارداری طبیعیه؟

خون ریزی بینی در دوران بارداری طبیعیه؟

در واقع در دوران بارداری خونریزیای ضعیف و بی خطر بینی تقریبا شایعه که به گشاد شدن عروق خونی و داخل بینی منجر می شه.

علاوه بر پرخون بودن مخاط که شایع ترین دلیل خونریزی بینی در خانمای بارداره، دلایل دیگری هم در بروز این مشکل تاثیردارن که متخصص زنان بعد از معاینه نسبت به رفع اونا اقدام می کنه. البته نقش پیشگیری رو هم نباید ندیده بگیریم. مثلا نوشیدن آب فراوون و به کار گیری دستگاه بخور و افزایش رطوبت هوا در محیط باعث می شه تا تموم بافت هاتون ازجمله مخاط بینی دچار خشکی نشه و خونریزی اتفاق نیفتد. هم اینکه باز نگه داشتن دهن هنگام عطسه در خانمایی که سابقه خونریزی بینی دارن تا حد خیلی از خونریزیای دوباره جلوگیری می کنه. تخلیه محتویات بینی با فشار هم می تونه عامل مهمی واسه خونریزی از بینی باشه، پس از این کار دوری کنین.

این وسط یادتون باشه احتمال بروز خونریزی از بینی در افراد گرفتار به سینوزیت و هنگام سرماخوردگی زیاد می شه. حتی احتمال خشک شدن غشای داخل حفرات بینی و در نتیجه خونریزی هنگام قرار گرفتن در هوای سرد، مخصوصا در نزدیکی کولر گازی زیاده.

داروهای مجاز و غیرمجاز

بعضی وقتا پزشکان به خاطر پیشگیری از خشکی مخاط بینی به کار گیری سرم فیزیولوژی یا پمادهای نرم کننده مثل وازلین یا ویتامین A رو پیشنهاد می کنن که در خیلی از مواقع خوبه، اما اسپریای بازکننده بینی و ضداحتقانا اصلا گزینه مناسبی نیستن، چون مخاط بینی شما رو خشک و زمینه خونریزی رو جفت و جور می کنن.

چیجوری خونریزی بند میاد؟

وقتی که خونریزی از بینی شروع می شه دراز نکشید و سرتون رو به پشت خم نکنین چون باعث بلع خون و تهوع و استفراغ می شه. پس بشینین و سرتون رو صاف به سمت بالا نگه دارین و روی اون سوراخ بینی رو که در حال خونریزیه به مدت ۱۰ دقیقه فشار بدین و فشار رو یه ثانیه هم قطع نکنین؛ حتی اگه خیلی کنجکاوین که بفهمین خونریزی بند اومده یا نه، چون این کار عمل بستن خون رو دچار مشکل می کنه و خون بیشتری از کفتون میره. یادتون باشه به کار گیری یخ هم کمک کننده س چون باعث انقباض عروق می شه. یه کیسه یخ روی بینی و گونه هاتون بذارین و با دست دیگرتون با وارد آوردن فشار جلوی خونریزی رو بگیرین، اما اگه خونریزی بعد از ۱۰ دقیقه بند نیومد حتما به اورژانس مراجعه کنین. حتی خونریزیای همیشگی هم طبیعی نیس و باید موضوع رو با پزشکتون در میان بذارین./ جام جم آنلاین

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

  • مطالب در رابطه
  • خانوما در دوران بارداری توت فرنگی بخورین + خواص توت فرنگی در دوران بارداری

No Comments

Leave a Reply