سلامتی

آیا دائم تپش قلب دارید؟ ۹ راهکار ساده درمان | تغذیه سالم

سپتامبر 20, 2019

دائم تپش قلب دارین؟ ۹ راه حل ساده درمان

تپش قلب به عنوان حالتی تعریف شده که در اون ضربان قلب شدیدا و یهویی زیاد می شه. در شرایطی که این حالت می تونه در بعضی موارد طبیعی و سالم باشه، اما در بعضی موارد هم نشونه ای از وجود مشکلی جدی در فرده. از این رو، باخبر شدن از نشونه ها و درمانای خونگی بالقوه واسه تپش قلب مهمه چون این شرایط فشار بیشتر از حدی روی قلب وارد کرده و می تونه ایجاد کننده تشکیل سناریوهای خطرناک سیستم قلبی عروقی شه.

به گزارش"ارگانیک فکتس"، ضربان قلب عادی به عنوان ضربان قلب در حال استراحت هم شناخته می شه. واسه بیشتر بزرگسالان و نوجوانان بالای ۱۵ سال، ضربان قلب در حال استراحت عادی چیزی حدود ۱۰۰ تپش در دقیقه س. هر چیزی بالاتر از این مرز به عنوان وضعیت تپش قلب در نظر گرفته می شه. وقتی که ورزش می کنین و یا فعالیتای شدید دیگه رو انجام می دید، ضربان قلب در حالت عادی بالا میره و این شرایط به طور کامل سالم و بخشی عادی از سلامت کلی شما هستش. با این وجود، وقتی که با افزایش غیر طبیعی ضربان قلب بدون انجام فعالیتی سنگین مواجه میشین، این شرایط می تونه نشونه ای از مشکل در قلب شما باشه.

تپش قلب می تونه به واسطه چیزای مختلفی شکل بگیره اما بعضی از شایع ترین عوامل بروز اون شامل آمفتامینا، کوکائین، تب، ترس، پر کاری تیروئید، اضطراب، ورزش، نیکوتین، و فشار خون بالا می شه. خیلی از این عوامل موجب تپش قلب می شن، با اینکه تپش قلب بیشتر نشونه ای واسه پزشکان درباره یه موضوع پزشکی نامعلوم س. از این رو، برخلاف وجود چندین درمان طبیعی و گیاهی واسه تپش قلب، اگه ضربان قلب شما بازم در حالت عادی بالا باقی مونده، مراجعه به دکتر لازمه.

نشونه های تپش قلب

با در نظر گرفتن وجود این وضعیت ساده هستن. وقتی که ضربان قلب شما زیاد می شه ممکنه احساس سرگیجه یا تنگی نفس، درد در قفسه سینه، لرزش قلب و یا حتی غش رو تجربه کنین. بخاطر این، هرگونه فعالیت قلبی عروقی غیر عادی رو با دکتر خود در میان بذارین چون می تونه نشونه ای از یه حمله قلبی یا سکته مغزی نزدیک الوقوع باشه.

درمانایی واسه تپش قلب

پتاسیم:

وقتی که ضربان قلب شما بدون دلیل خاصی زیاد می شه، نشونه ای از اینه که فشار خون از کنترل خارج شده و قلب به طور غیر طبیعی مشغول پمپاژ خون بیشتر از اندازه در بدنه. پتاسیم یه گشاد کننده شناخته شده که می تونه به کاهش فشار خون کمک کنه و با آروم کردن تنش در شریانا و رگای خونی از تپش قلب جلوگیری کنه.

فیبر غذایی:

پلاکای شریانی یکی از عوامل اصلی گرفتگی رگا و فشار خون بالا هستن که در طول زمان تشکیل می شن و موجب تپش قلب می شن. فیبر غذایی نه فقط واسه گوارش خوبه، بلکه سیستم قلبی عروقی رو هم پاکسازی می کنه و این پلاکا رو نابود می کنه. این شرایط به بهتر شدن جریان خون کمک می کنه و قلب می تونه به ضربان در حال استراحت عادی خود برگرده.

مدیتیشن:

تحقیقات جور واجور نشون دادن که انجام منظم مدیتیشن به کاهش سطوح استرس، یکی از عوامل اصلی بروز تپش قلب، کمک می کنه. اضطراب موجب ترشح آدرنالین می شه که از پایه بدن رو در حالت آمادگی زیاد شده قرار میده. بر همین پایه، اگه می خواید تپش قلب رو از بین ببرین تا حد ممکن در زندگی خود از استرس دوری کنین.

فلفل کاین:

شاید فکر کنین خوردن یه ماده غذایی تند مانند فلفل کاین فقط به افزایش دمای بدن و ضربان قلب منجر می شه، اما واقعا، ماده فعال موجود در فلفل که به نام کپسایسین شناخته می شه به کاهش التهاب در بدن آدم کمک کرده و به عنوان یه آنتی اکسیدان هم عمل می کنه. این واسه سلامت قلب شما بسیار به درد بخور هستش و به عنوان درمانی موثر واسه تپش قلب در نظر گرفته شده.

دوری از محرکا:

مشکل طبیعت انسانی اینه که عادات بدی داریم و تمایل به اعتیاد به بعضی چیزها در ما هست. محرکا مانند کافئین و نیکوتین از عادی ترین موارد در این مورد حساب می شن و با اینکه کارکرد پایه اونا جفت و جور کردن انرژی بیشتر واسه انسانه، اما مثل این مواد می تونن در چرخه های طبیعی بدن مشکل بسازن و از این رو به بروز تپش قلب منجر شن.

آب نارگیل:

یکی از قابل توجه ترین امتیازات آب نارگیل توانایی ایجاد تعادل در الکترولیتای بدنه و از این رو به تنظیم توازن آب و فشار خون کمک می کنه. آب نارگیل به طور زیادی می تونه احتمال دچار شدن به تپش قلب رو کم کنه.

ورزش:

در شرایطی که ممکنه مخالف به نظر برسه، اما ورزش کردن روشی فوق العاده واسه آموزش بدن واسه پیدا کردن ضربان قلب در حال استراحت خود و باقی موندن در این حالته. واقعا، جفت و جور کردن یه خروجی واسه هورمونای استرس و انرژی اضافی احتمال دچار شدن به تپش قلب رو کم می کنه. ورزش کردن به بهینه سازی سوخت و ساز در بدن کمک می کنه و از این رو قلب رو سالم نگه می داره و به حفظ ضربان عادی اون کمک می کنه.

ریشه سنبل الطیب:

ریشه سنبل الطیب به عنوان یه آرامش بخش افسانه ای صدها سال هستش که به شکل ماده ای واسه کمک به خواب بهتر، کاهش استرس، ضد التهاب، ضد درد، و داروی مسکن استفاده میشن. وقتی که بحث درمان تپش قلب مطرح می شه، ریشه سنبل الطیب بسیار موثره چون مصرف اون موجب آرامش بدن و ذهن می شه.

اخطار پایانی:

همونجوریکه قبلا در این مطلب گفته شد، تپش قلب می تونه فشار جدی و فرساینده ای به بدن وارد کنه و اگه نشونه های طولانی اونو تجربه کردین، بی درنگ به دکتر مراجعه کنین. تپش قلب می تونه پیش نشونه ای از بیماریای جدی تر باشه و از این رو درمانای ارائه شده اینجا تنها وقتی باید مورد توجه قرار بگیرن که از در خطر نبودن خود اطمینان حاصل کردین.

.

منبع : ooma.ir

No Comments

Leave a Reply