سلامتی

آیا دادن نیمرو به نوزاد مضر است؟ | تغذیه سالم

سپتامبر 20, 2019
تغذیه نوزاد موضوع بسیار مهمیه، چون نوزاد در سن رشد قرار داشته و در این دوره وقتی باید از دید تغذیه ای به طور کامل تامین شه. در این مطلب غذاهایی که شما می تونین به نوزادتون بدین رو معرفی می کنیم.

نبض ما– چگونگی تغذیه نوزاد، اولین تصمیم تغذیه ایه که واسه بچتون می گیرین. مطمئنا شما واسه تغذیه نوزادتون یه راهنمای غذایی از دکتر کودک تون دارین. هر گونه ناآگاهی در مورد تغذیه نوزاد و روش نادرست تغذیه در نوزاد می تونه در روند رشد نوزاد تاثیر گذاشته و مشکلاتی بسازه. همونطور که میدونید بهترین روش تغذیه نوزاد واسه دریافت شکلای جور واجور ویتامین ها و مواد مغذی دیگه، شیر مادره.

چه غذاهایی به نوزاد ندیم؟

بعضی مواد غذایی هستن که مصرف اونا در نوزادان مناسب نبوده و ممکنه مشکلاتی بسازه.

این مواد غذایی عبارتند از:

_ عسل: عسل شامل باکتری هاییه که در موارد نادر، دلیل ایجاد بوتولیسم نوزادان می شه. (مریضی کشنده ای که بر اثر سم باکتری  ایجاد شده و دلیل تاثیر گذاری بر سیستم عصبی و عضلات و در آخر فلج  می شه.)

کافئین: هر چیزی که شامل کافئین باشه مانندچای سودا و یا چای ساده

آبمیوه: مصرف بیشتر از ۴ قطره  آب میوه در روز واسه نوزاد ممنوعه. این کار می تونه دلیل اسهال در نوزادان شه.

پنیر غیر  پاستوریزه: پنیرای پاستوریزه نشده خطر دچار شدن به مسمومیت غذایی رو در نوزادان  بوجود میاره.

ماهی: مصرف هر نوع ماهی مخصوصا صدفای دریایی مثل میگو، خرچنگ در نوزادان ممنوعه. ماهی ممکنه دلیل آلرژی در نوزاد شه.

مضرات نیمرو واسه نوزاد

تخم مرغ شامل مواد مغذی و پروتئینای لازم واسه بدنه اما دادن نیمرو به نوزاد می تونه مشکلاتی واسه اون بسازه. جفت و جور تخم مرغ به شکل نیمرو به صورتیه که به دلیل نبود گرما کافی، ممکنه بعضی از موارد مریض کننده مانند سالمونلا در اون باقی مونده و دلیل مریضی نوزاد شه.

به خاطر همین بهتره از تخم مرغ پخته و به اندازه مناسب واسه نوزاد استفاده کنین. البته پیشنهاد می شه که تخم مرغ رو بعد از دو سالگی شروع کنین چون هضم اون واسه  نوزاد مشکله.

موز واسه نوزاد

موز شامل مواد مغذی زیادیه و ترکیبی عالی از پتاسیم غنی  و کمی سدیمه. علاوه بر این، مقدار خیلی از ویتامینا، به خصوص ویتامین B6، ویتامین C و ویتامین  B2  در موز هست که می تونه ماده غذایی مناسبی واسه نوزاد  باشه.

دادن خرما به نوزاد

بعضی میوه های خوشمزه  تقویت کننده های خوبی با شکلای جور واجور ویتامینا و مواد معدنی هستن که واسه رشد و تکامل کودک شما حیاتی هستن. یکی از این میوه ها خرما هستش که پر از قندهای ساده مانند فروکتوز و دکستروزه که باعث افزایش انرژی فوری در بدن کودک شما می شه.

دادن ماست به نوزاد

بعضی از والدین مصرف ماست رو در شش ماه دوم زندگی نوزاد شروع می کنن. از اونجا که ماست شامل پروبیوتیکه، واسه نوزادان بالای شش ماه به طور کامل مناسب و ایمنه.

دادن دوغ به نوزاد

مصرف دوغ در نوزاد مشکل خاصی ایجاد نمی کنه و دارای همون خواص ضد باکتری ماست است. اما بهتره در دادن دوغ به نوزاد زیاده روی نکنین.

دادن زرده تخم مرغ به نوزاد

زرده تخم مرغ انتخاب خوبی واسه تغذیه نوزاده. لازمه مادران زرده تخم مرغ رو در رژیم غذایی نوزادان خود قرار میدن. این کار ممکنه یه راه آسون و عملی واسه تامین آهن و بقیه مواد مغذی لازم واسه نوزاد  باشه. اما یادتون باشه که از مصرف زیاد زرده تخم مرغ واسه نوزاد دوری کنین.

چه غذاهایی به نوزاد بدیم؟

بهترین ماده غذایی نوزاد در درجه اول شیر مادره. پس از شش ماهگی شما می تونین کم کم مواد غذایی دیگه رو به تغذیه نوزاد اضافه کنین. این مواد غذایی عبارتند از:

غلات پر از آهن غنی شده: نوزاد تا حدود شش ماهگی از نظر آهن مشکلی نداره اما پس از شش ماهگی ممکنه با کمبود آهن مواجه شه. پس، مصرف غذاهای غنی از آهن واسه نوزاد لازمه.

دیگه مواد مغذی و مناسب واسه تغذیه نوزاد عبارتند از:

آووکادو

– سیب زمینیای شیرین

– گوشت

– چغندر

– ماست

– فرنی

– پوره سیب زمینی

– حریره بادام

تغذیه نوزاد با شیر مادر

کلا تغذیه نوزاد با شیر مادر دلیل بهبود کارکرد ارگانای بدن و افزایش تواناییا و حتی هوش نوزاد می شه. در اول تولد تا شش ماهگی، نوزاد باید از شیر مادر تغذیه کنه.

البته در صورت نبود شیر کافی میشه از مکملای تغذیه ای و شیر خشک هم استفاده کرد. یادتون باشه که در شش ماه اول زندگی نوزاد، تغذیه با شیر میتونه تموم نیازای تغذیه ای اونو جفت و جور کنه.

در این دوره نباید به نوزاد مواد غذایی جامد داد. چون سیستم گوارشی نوزاد تا شش ماهگی ظرفیت دریافت و هضم مواد غذایی جامد رو نداره. به خاطر همین مواد غذایی جامد رو از شش ماهگی به بعد می تونین شروع کنین. البته به کار گیری مکملای خوراکی مانند مولتی ویتامین و آهن هم واسه نوزاد لازمه.

اما تغذیه با شیر مادر واسه همه مادران نوین ممکن نیس. اراده کردن واسه تغذیه با شیر مادر یا شیر خشک، معمولا براساس سطح راحتی مادر با تغذیه با شیر مادر و روش زندگی اونه.

در بعضی موارد ممکنه واسه مادر و کودک، تغذیه با شیر مادر پیشنهاد نشه. اگه در مورد تغذیه با شیر مادر و یا فرمول اون سوالی دارین،  می تونین با دکتر متخصص  مشورت کنین. یادتون باشه که نیازای تغذیه ای و عاطفی کودک وقتی  برآورده می شه که  شما در مورد  تغذیه با شیر مادر یا غذای آماده، اراده کردن می کنین.

شیردهی نوزاد با شیر مادر دارای امتیازات فراوانیه. شاید مهم تر از همه اینه که شیر مادر، یه ماده غذایی به طور کامل مناسب واسه سیستم گوارشی کودک است. شیر مادر دارای مواد مغذی لازم واسه نوزادانه و تموم اجزای اون یعنی لاکتوز، پروتئین (آب پنیر و کازئین) و چربی، واسه نوزاد  خیلی راحت قابل هضم هستن. به خاطر همین، فرمولای تجاری تلاش می کنن براساس شیر مادر، شیر خشک جفت و جور کنن.

هم اینکه، شیر مادر دارای آنتی بادی هاییه که به مراقبت از نوزادان در برابر  خیلی از بیماریای عفونی، از جمله اسهال و عفونت تنفسی کمک می کنه.

تحقیقات نشون میده که نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنن، کمتر دچار مشکلات پزشکی مانند دیابت، کلسترول بالا، آسم و آلرژی می شن. تغذیه با  شیر مادر هم اینکه مانع از اضافه وزن یا چاقی کودک می شه.

تیم ترجمه نبض ما

دادن نیمرو به نوزاد مضره؟

۵ (۱۰۰%) ۲ رای

.

منبع : nabzema.ir

No Comments

Leave a Reply