سلامتی

آیا داروهای دیابت برای بیماران قلبی زیان دارد؟ | بیماری

سپتامبر 20, 2019

 مریضایی که  دیابت نوع  ۲  دارن و  از داروهای دیابتی مصرف می کنن درمعرض خطر زیادتریاز مشکل قلبی هستن. مشکل قلبی در بیماران گرفتار به دیابت نوع ۲ رواج داره

 گزارش این بررسی در مجله  The Lancet Diabetes and Endocrinologyمنتشرگردید.

 مشکل قلبی وقتی اتفاق میفته که قلب قادر به پمپ کردن خون کافی به سراسر بدن با فشار غلطه. این مریضی درمیون بیماران گرفتار به دیابت نوع ۲ شایعه و بر کیفیت زندگی بیماران گرفتار به دیابت اثر خیلی عجیبی داره و عامل اصلی هزینه های مراقبتای بهداشتی در آمریکا  حساب می شه.

 مرکز پیشگیری و کنترل بیماریهای آمریکا (CDC)  هزینه هرساله مشکل قلبی رو ۳۲ میلیون دلار تخمین زده.

دراین تحقیق جدید محققان مطالعاتی که الابختکی و کنترل دار روی داروهای کاهنده قند خون انجام شده بود و مطالعاتی که در اون به استراتژیهایی آزمایش یافته های قلبی عروقی پرداخته بودن رو بررسی کردن. در این جستجو ۱۴ کارآزمایی بالینی که در اون ۵۰۲ مریض شرکت داشته ومطابق با معیارهای این جستجو بودن، بررسی شد. بعد محققان یافته های تموم این تحقیقات رو جمع آوری کرده و خطر نسبی مشکل قلبی رو در اونا واسه هر کدوم از داروهای دیابت نوع ۲ محاسبه کردن.

 ۴ درصد از بیماران در طول کارآزماییای جداگونه از مشکل قلبی رنج می بردن درحالیکه  ۹.۸  درصد از بیماران دچار یه حادثه بزرگ قلبی عروقی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شده بودن.

 محققان به این نتیجه رسیدن خطر مشکل قلبی در مریضایی  که از داروهای کاهنده قندخون واسه کنترل دیابت خود استفاده می کردن ۱۴ درصد زیاد شده.

 سرپرست محققان دکتر udell  از مرکز قلب پیتر مانک در دانشگاه شبکه بهداشت کالج زنان در تورنتو میگه: علایم روشن مشکل قلبی عبارتند از: تنگی نفس، خستگی و تورم مچ پا، با اینکه مشکل قلبی بیماریی جدیه اما به معنی توقف تپش قلب نیس، حدود ۱۰۵ میلیون نفر در آمریکا به مشکل قلبی گرفتار هستن.

 اون اضافه می کنه: خطر مشکل قلبی در مریضایی که بطور تصادفی تحت درمان با داروهای کاهنده قندخون جدید یا درمانهای سختگیرانه قرار گرفته یا در استراتژیهای مدیریت دیابت شرکت  داشتن درمجموع ۱۴ درصد زیاد می شه.

 دکتر Udellمیگه: این افزایش خطر، بطور مستقیم با نوع درمان دیابت رابطه داره، این بدون معناست که بعضی از داروها احتمال بروز مشکل قلبی رو بیشتر از داروهای دیگه بالا می برن.

 نویسنده ارشد این تحقیق دکتر Farkouhمیگه: در حالیکه مصرف بعضی از داروها با افزایش خطر مشکل رابطه دارن بقیه استراتژیهای آزمایش شده مثل کاهش وزن شدید واسه کنترل قندخون با کم شدن خطر مشکل قلبی همراه هستن.

درمجموع یافته های این موشکافی نشون میده واسه هر کیلوگرم کاهش وزن از راه به کار گیری داروهای پایین آورنده قندخون اندازه خطر مشکل قلبی بطور مستقیم ۷ درصد زیاد می شه.

 نویسندگان بیان داشتن که افزایش نسبی خطر دچار شدن به مشکل قلبی با کم شدن ۵ درصدی حملات قلبی همراه س.

 اونا هم اینکه درمحاسبات خود فهمیدن به ازاء حدود هر ۲۰۰ مریض تحت درمان با داروهای دیابت یه پذیرش اضافه تر در بیمارستان به دلیل مشکل قلبی پس از ۴ سال زمان متوسط پیگیری گزارش شده.

 دکتر Rubin  میگه: این یافته های می تونه ثابت کنه که چیجوری  بیماران دیابتی درمعرض خطر مریضی قلبی هستن.

نویسندگان این مقاله می گن آمریکا دارای بالاترین هزینه های تموم عمر مراقبتهای بهداشتی از بیماران گرفتار به دیابت نوع ۲ه. براساس محاسبات هزینه تموم عمر مراقبتهای بهداشتی مریضی دیابت در میان آمریکائیان ۲۸۳ هزار دلار بیشتر از کشورهایی با در اومد متوسط مشابهه.

منبع : diabetestma.org

No Comments

Leave a Reply