سلامتی

آیا داروهای روانگردان باعث درد در ناحیه کشاله ران می شوند؟ | تغذیه سالم

سپتامبر 20, 2019

داروهای روانگردان باعث درد در ناحیه کشاله ران می شن؟

دکتر کوه قرنی زاده، فوق تخصص جراحی لگن و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران: درد کشاله ران، از شکایتای شایعیه که افراد رو به مطب پزشکان میکشونه. حالا خوبیش اینه بیشتر مواقع این درد جدی نیس و با درمانای عادی برطرف می شه اما مشکل همیشه به همین سادگیا که فکر می کنیم نیس و ممکنه دلیل درد یه مریضی ارتوپدی جدی در مفصل ران باشه که اگه زود تشخیص داده شه، حتی باعث از بین رفتن مشکل هم شه.

درد کشاله ران دلیلای مختلفی داره ولی اگه بخوایم این درد رو از بخش ارتوپدی بررسی کنیم، باید به یه سری از بیماریای استخوانی و مفصلی نزدیک کشاله ران بپردازیم که به مشکلات داخل مفصل ران و مشکلات خارج از مفصل ران مربوطه.

دلیل درد کشاله ران

درد کشاله ران با ریشه خارج مفصل

مشکلات مربوط به خارج از مفصل ران که باعث درد کشاله ران می شه، معمولا به عضلات و تاندونا مربوطه که در اثر کشیدگی آسیب دیده ان. بعضی از عضلات که در بخش جلویی ران قرار دارن، جزو عضلات خم کننده هستن و اگه آسیب ببینن، باعث احساس درد در ناحیه کشاله ران می شن.

این عضلات معمولا در ورزشکارایی آسیب می بینن که بدون آمادگی قبلی حرکات سنگین انجام میدن. بعضی وقتا شدت آسیب طوریه که همراه با پاره شدن عضله، یه تیکه از استخون لگن هم کنده می شه. البته این مشکل خوش خیمه و بدون جراحی و با فیزیوتراپی و دارو برطرف می شه.

یکی دیگه از موارد خارج مفصلی که باعث درد کشاله ران می شه، التهاب و عفونت غدد لنفاوی کشاله رانه. ممکنه به دلیل عفونت طولانی، غدد لنفاوی درگیر شن. عفونت به مفصل ران سرایت می کنه و باعث التهاب و درد موضعی در کشاله ران می شه.

درد کشاله ران با ریشه داخل مفصل

وقتی که بیماران با درد کشاله ران مراجعه می کنه، باید به سن و جنس اون توجه کرد چون بعضی از بیماریای مفصلی در سن و جنس خاصی دیده می شه:

* وقتی پسربچه ۸-۷ ساله رو با شکایت درد کشاله ران و لنگش به دکتر برگشت میدن، باید به مریضی پرتس یا مشکی شدن سر استخون ران شک کرد. در مریضی پرتس، خونرسانی به این ناحیه قطع می شه و بافت می میره. در ۷۰ تا ۸۰ درصد بیماران دلیل مریضی رو میشه پیدا کرد ولی تقریبا در ۲۰ درصد از اونا دلیل به طور کامل نامعلوم باقی می مونه.

البته مشکی شدن سر استخون ران بعد از بلوغ هم دیده می شه و دومین دلیل آرتروز شدید مفصل رانه. وقتی سر استخون مشکی می شه استخون سطح مفصل می میره و نرم می شه و غضروف پوشاننده، قوام و گردی خود رو از دست میده. این بیماران در خواب هم درد دارن.

* مریضی آرتریت روماتوئید هم ممکنه مفصل ران رو دچار ساییدگی کنه. این وضعیت هم باعث درد کشاله ران می شه.

* یکی از بیماریایی که در خانمای جوون و میانسال دیده می شه، دررفتگیای مادرزادی لگن در شکل خفیفه که در کودکی علامتی نداره و تشخیص داده نمی شه. این بیماران ممکنه تا ۴۰-۳۰ سالگی مشکلی نداشته باشن ولی بعد از این سن دچار لنگش و درد در کشاله ران می شن. دررفتگی باید درمان شه تا جلوی پیشرفت مریضی و آرتروز در آینده گرفته شه.

* در سنین بالاتر در اثر افزایش سن و آسیبایی که در طول چند سال به مفصل وارد شده، مفصل دچار آرتروز و ساییدگی می شه.

* مریضی دیگری که از ۱۵-۱۰ سال گذشته شناخته شده، «گیر کردن سر استخون ران» است که به عنوان یکی از دلیلای شایع در بروز آرتروز مفصل ران در سنین بالا شناخته شده. در این مریضی سر استخون ران که به شکل کرویه، داخل استخون لگن قرار داره در حالی که این دو در حالت عادی باید با هم تناسب داشته باشن. وقتی این تناسب به هم می خوره مانند اینه که گوی و کاسه با هم همخوانی ندارن.

بیماران در انجام فعالیتای معمولی مشکلی ندارن ولی هنگام خم شدن یا فعالیتایی مانند اسکی، ورزشای رزمی و جودو و بلند شدن از زمین، سر استخون به لبه کاسه لگن کیر می کنه و کم کم تکرار این حرکت باعث آسیب غضروف و حواشی اون می شه و طی ماه ها و چند سال آرتروز و ساییدگی کامل مفصل ایجاد میشه و در آخر مفصل از بین میره.

دلیل درد کشاله ران

روش تشخیص

وقتی مریض از درد کشاله ران شاکیه، «ام آر آی» درخواست می شه. این مریضی رو با همین روش میشه در مراحل اولیه تشخیص داد. دردهایی که به مفصل ران مربوط هستن، وقتی شدت پیدا میکنن که فرد از مفصل بیشتر کار میکشه؛ یعنی بعد از راه رفتن طولانی، بعد از ورزش یا بعد از کوهنوردی دچار احساس درد در ناحیه کشاله ران و لنگش می شه.

آدمایی که مشکی شدگی سر استخون ران یا روماتیسم مفصلی دارن، با چرخش اندام به داخل دچار درد تیرکشنده در کشاله ران می شن پس با دیدن اینجور علامتایی در کشاله ران حتما به متخصص ارتوپد یا به جراح عمومی مراجعه کنین.

رابطه درد کشاله ران و داروهای روانگردان

سر استخون ران خونرسانی ضعیفی داره و عواملی مانند سیگار، الکل و مصرف همیشگی داروهای کورتونی زمینه رو واسه کمتر کردن خونرسانی و مشکی شدن سر استخون ران جفت و جور می کنن. بدیش اینه در چند سال گذشته، این مریضی بین جوونایی که داروهای محرک روانگردان مصرف می کنن هم گسترش بیشتری پیدا کرده.

ترکیبای ناخالص مواد مخدر باعث آسیب جدی به سر استخون ران می شه و چون مواد مخدر شامل ضد درد هستن، معتادان درد رو احساس نمی کنن و اونقدر دیر مراجعه می کنن که مفصل به طور کامل از بین رفته. اینجور مریضایی به تعویض مفصل نیاز پیدا می کنن. البته تعویض مفصل هم واسه اونا مشکل سازه چون جراحی معتادان با خطر بالای عفونت همراه س.

فتق یکی از دلیلای عادی درد کشاله رانه

دردی که در کشاله ران حس می شه، علل مختلفی داره؛ یکی از شایع ترین علل، فتق مغبنیه. فتق در هر دو جنس (زن و مرد) دیده می شه ولی به دلیل اینکه بلند کردن اشیای سنگین معمولا رو دوش مردونه و فتق هم رابطه بسیار نزدیکی با بلند کردن اجسام سنگین و فشار به دیواره شکم و آسیب به اون داره، بیشتر مبتلایان مردان هستن.

دردهایی که به فتق مربوط باشن، علامتایی خاص دارن. معمولا این بیماران هنگام بلند کردن اجسام، اجابت مزاج، سرفه و دراز و نشست دچار احساس فشار و درد در کشاله ران می شن. هم اینکه بیماران توده ای رو حس می کنن که ممکنه در دیواره شکم یا کشاله ران باشه. بیشتر فتقا در کشاله رانه.

دلیل برآمدگی توده، وجود مشکل در دیواره شکم و در ناحیه کشاله رانه که باعث می شه بخشی از محتویات شکم به داخل کشاله ران هل داده شه. هر چقدر فتق بزرگتر باشه، مشخص تر و علامت دارتر هستش.

فتقا به جراحی نیاز ندارن و معمولا خود مریض می تونه توده بیرون اومده رو جابجا کنه و به داخل هل دهد. البته اگه فتق گیر کنه و قابل برگشت نباشه، مریض دچار آسیب ای به نام «احتقان فتق» می شه که موردی اورژانسیه و خیلی زود باید جراحی شه. / هفته نامه سلامت

.

منبع :

No Comments

Leave a Reply