سلامتی

آیا داروهای ضد جوش واقعاً خطرناک اند؟ | بیماری

سپتامبر 20, 2019

: داروهای ضد جوش واقعاً خطرناک ان؟

:  

پس از فاجعۀ مدیاتور، بازم ماجرای داروهای ضد جوش حرف و حدیثایی به وجود آورد اینطوری که پدر یه نوجوون که پس از درمان با این داروها خودکشی کرده، سه لابراتور تولید کنندۀ این داروها رو به دادگاه کشوند. دربارۀ این داروهای ضد جوش دقیقاً باید چه چیزایی بدونیم؟

بلعیدن قوی ترین داروهای ضد جوشویژگیای این داروهای ضد جوش برپایۀ یه مولکول، یعنی ایزوترتینوین قرار داره. اولین دارو به وسیله لابراتوار روش (Roche) با نام راکوتان ساخته شد. این دارو طی سالای ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۸، یعنی آخرین سال حق انحصاری اش، به بازار عرضه شد. راکوتانا فقط تحت سه عنوان در دسترس هستن: کورآکنه (لابراتوار پیر فابر)، پروکوتا (لابراتوار اکس پسیانس) و کنترآکنه (لابراتوار بیول).

این داروهای ضد جوش احتمال خودکشی رو زیاد می کنن؟پدر یه نوجوون ۱۷ ساله، که در ژوئیه ۲۰۰۷ خودکشی کرد، شکایتی رو علیه این سه لابراتوار در دادگاه مطرح کرده. اون باور داره که خودکشی پسرش شایدً مربوط به مصرف یه داروی ضد جوش بوده.

سال هاست که این رابطه مورد بحثه. در واقع، مدت زمان زیادیه که احتمال میره داروهای ضد جوش احتمال افسردگی و خودکشی رو زیاد می کنن. بااین وجود، هنوز تحقیقات رسمی و دقیقی دربارۀ وجود احتمال خودکشی در میان کسائی که با این داروها مورد درمان قرار گرفتن، انجام نشده. در واقع، احتمال داره که شکلای بسیار خیلی بد و شدید جوشا مشکلات جدی روحی-روانی و هم اینکه ایدۀ خودکشی رو با خود به همراه داشته باشن. پس تشخیص احتمال این که گرایش به خودکشی به دلیل وجود جوشای شدید بوده و یا پروسۀ درمان، بسیار مشکله. 

واسه همینه که همیشه کارشناسان سلامتی و خصوصاً کارشناسان پوست، با باخبر شدن از این خطر بالقوه، این داروهای ضد جوش رو با احتیاط بسیار زیادی تجویز می کنن. در اول وضعیت روحی- روانی نوجوون مورد آزمایش قرار میگیره، بعد [عکس العملای اون نسبت به دارو] زیر نظر گرفته می شه. به طور کامل مشخصه که این داروها در صورت وجود مشکلات روانی، مضر تشخیص داده می شن.

در داروهای ضد جوش، حواستون به اثر تراتوژن باشه!اما باید دونست که تموم احتیاطای گفته شده واسه تجویز این داروها،  فقط بخشی از احتیاطای لازمن، چون این داروها خطر تراتوژن رو هم با خود به همراه دارن. یعنی اگه خانمی طی دوران بارداری اش از داروهای ضد جوش استفاده کنه، به احتمال ۲۰% نوزادش موقع تولد دچار ناهنجاریای قلبی یا مغزی می شه.

 یعنی شرایط تجویز این دارو بسیار سختگیرانه س: دکتر باید از مریض بخواد که رضایت نامه ای رو که در اون مشکلات جانبی دارو به روشنی تشریح شده، امضا کنه؛ علاوه بر این مریض باید نتیجۀ منفی آزمایش بارداری اش رو در شروع دورۀ مصرف و بعد از شروع دوره، هر ماه به دکتر تحویل دهد.
پس به چه دلیل با این همه بازم داروهای ضد جوش تجویز می شن؟؟!!

 سیمرغ

 

.

منبع :

No Comments

Leave a Reply