سلامتی

آیا داروهای کورتونی باعث عقیم شدن می شود؟ | بیماری

سپتامبر 20, 2019

: عقیم شدن به دلیل به کار گیری کورتونه؟

پردنیزولون، بتامتازون، دگزامتازون، متیل پردنیزولون، تریامسینولون، هیدروکورتیزون و کلوبتازول شایع ترین داروهایی هستن که به عنوان داروهای کورتونی می شناسیم . وقتی که نام کورتون به گوشمون می خوره هزار و یه ضرر به دنبال اون به خاطرمان میاد اما سوالی که برامون بوجود می اید اینه که کورتونا جز مضرات فراوون نفعی هم واسه مصرف کننده داره ؟ با تموم مضرات کورتونا آشنایی داریم ؟ و چندین سوال دیگه که کورتون باعث عقیم شدن می شه؟
کورتون یا کورتیکوستروئید یه جور چربی هستن که در کبد از ماده اولیه کلسترول ساخته شده و غده آدرنال یا فوق کلیوی از اونا در ساختن هورمونا استفاده می کنه. مهمترین هورمون استروئیدی که در بدن ساخته می شه کورتیزول اسمشه. این دسته موارد بطور مصنوعی هم ساخته می شن که «کورتون» می گن . کورتونا در درمان خیلی از بیمارا مانند آسم، روماتیسم مفصلی، اگزما، لوسمی و بسیاری بیماریای دیگه که در ادامه توضیح می دیم استفاده می شه.

: داروهای کورتونی باعث عقیم شدن می شه؟

مضرات داروهای کورتونی

مضرات کورتون:

در مورد کورتونا ، مضرات بسیار فراوانه و به اصطلاح هرچه بگیم کمه اما مسئله ای که در مورد کورتونا در این جا ایجاد میشه این که فردی که به واسطه بیماریش ناچار به مصرف این داروها هستش چه باید کنه؟همونجوریکه میدونیم بعضی از از بیماریای طولانی به وجود اومده به وسیله سیستم ایمنی هستن که با صلاحدید متخصص باید در مدت زمان طولانی این داروها رو استفاده کنن .در جواب به این سوال باید گفته شه کنترل مریضی که کورتون مصرف می کنه بیشتر به دکتر مربوطه وابسته ، این دکتر باید قبل از پیدایش آسیب جدی در مریض تموم ارگانای بدن اونو معاینه کنه و اگه در روند هرکدوم از اعضا اختلالی دید از همون اول مشکل رو برطرف کنه و اجازه نده کورتون به عضوی از بدن آسیب جدی وارد کنه .
کورتونا جز داروهایی هستن که دولبه تیزی دارن یعنی در مصرف کم و زیاد اون مریض دچار آسیب می شه حتی اگه به اندازه هم مصرف شه مریض از مشکلات این دسته از داروها نمی تونه خلاصی داشته باشه .مشکلات ناخواسته کورتیکول استروئیدیا از بالا رفتن قند خون گرفته تا تاخیر در بهبود شکلای جور واجور زخم ها ، افزایش چربی ، چاقی کاذب ، تحلیل عضله ها ، باریک شدن دست و پا ، تغییر در خلق و خو ، بی خوابی ، افسردگی ، تنظیم در تغییر فشار خون ، آسیبای چشمی ، آب مروارید ، کاهش میل جنسی و… یعنی هیچ ارگانی در بدن موجود نیس که از مصرف کورتون ها اثر منفی قبول نکنه.
واسه درمان بعضی بیماریا، به عنوان مسکن فوری از شکلای جور واجور کورتونا استفاده می شه، مثلا در حساسیتای شدید تزریق یه آمپول کورتون می تونه جون مریض رو نجات دهد ، در حملات شدید آسم، به کار گیری کورتون خوراکی باعث باز شدن راه های هوایی و بهبودی می شه هم اینکه در خیلی از بیماریای پوستی زیاد هم کورتون واسه آرامش به کار می رن علاوه بر اون واسه درمان روماتیسم مفصلی، انواعی از بیماریای کلیوی، کبدی (یه جور از هپاتیت که هپاتیت خودایمنی نامیده می شه) و بعضی از بیماریای پوستی طولانی، به کار گیری کورتون به مدت طولانی کاربرد داره.

مضرات داروهای کورتونی

ناباروری در اثر مصرف کورتونا شایع نیس

ناباروری در اثر مصرف کورتونا شایع نیس و در صورت مصرف اصولی و زیر نظر متخصص مشکلی در این رابطه بوجود نمیاد حتی خانمای باردار هم می تونن در صورت نیاز در طول بارداری ازش استفاده کنن .اینم بگیم همونجوریکه گفتیم مصرف دراز مدت کورتونا عواقب خوبی رو به دنبال نداره مخصوصا زنان و خانمای باردار چون که کورتون ممکنه باعث بروز اختلالاتی در رشد جنین شه . همونجوریکه در بالا اشاره کردیم کورتونا به صورتی طبیعی در بدن توسز غدد فوق کلیوی تولید می شه وقتی که بدن احتیاجی به این دارو نداشته باشه و یه خانوم باردار اونو خودسرانه مصرف کنه در رشد جنین با مشکل مواجه می شه .
درمان دراز مدت با کورتون، با اینکه باعث رهایی مریض از درد و رنج مریضی می شه، اما منتهی به وابستگی و ایجاد مشکلات زیاد می شه. واسه فرار از این مشکل بزرگ، حالا شکلایی از این دارو طراحی شده که به صورت متمرکز روی قسمت خاصی تاثیر میذاره و اینطوری با مقادیر کم، اثرات خوب و موثری ایجاد می شه و مشکلات به کمترین حد ممکن می رسن. اسپریای تنفسی مثال خوبی واسه این فرم دارو هستن. در مورد بیماریای مفصلی هم اگه مصرف دارو لازم باشه، تزریق داخل مفصل موثرتر و با آسیب کمتری همراه س.
نگفته نمونه در مریضی ام اس مصرف کورتونا خوبه . در حمله هایی که به یه فرد ام اسی دست میده مانند حمله های چشمی ، حمله های نبود حرکت و… خیلی راحت با مصرف کورتون در دوز و اندازه مناسب بسیار به درد بخور و قابل حله .

داروهای کورتونی باعث عقیم شدن می شه؟

۳.۳۳
منبع : سلامت نیوز

.

منبع :

No Comments

Leave a Reply