سلامتی

آیا داروهای گیاهی بی خطرند؟ | طب ایرانی

سپتامبر 20, 2019

 

 

 

 

مصرف بیشتر از اندازه داروهای گیاهی موجب مسمویت کبدی می شه.

رئیس مرکز تجویز منطقی داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد با توضیح دادن این موضوع که امروزه از گیاهان دارویی فرآورده های دارویی زیادی استخراج می شه، اظهارکرد: بدیش اینه سلامت این جور داروها مخصوصا روی گروه های پرخطر مثل مادران باردار به اثبات نرسیده.

دکتر محمدرضا لطفعلیانی اضافه کرد: مادران باردار باید دقت لازم رو داشته باشن که در سه ماهه اول بارداری از مصرف داروهای گیاهی بپرهیزند چون که مصرف خودسرانه این داروها موجب خونریزی و سقط جنین در اونا می شه.

ایشون با تاکید بر دوز داروهای گیاهی گفت: یه باور غیرعلمی که در اذهان عمومی رایجه این که داروهای گیاهی خیلی کم خطرتر از داروهای شیمیایی هستن. در حالی که یه داروی گیاهی با دوز درمانی مناسب می تونه اثر داشته باشه و مصرف بیشتر از اندازه اون می تونه باعث مسمومیت فرد شه.

رئیس مرکز تجویز منطقی داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد ادامه داد: مثلا داروی چای سبز یه فرآورده ایه که خاصیت آنتی اکسیدانی، ضدسرطان و ضدپیری اون به اثبات رسیده ولی اگه این گیاه دارویی به صورت اوردوز(عوارض مصرف بیش از حد)(مشکلات مصرف زیادتر از اندازه) یا بیشتر از دوز تعیین شده مصرف شه باعث مسمویت کبدی یا آسیب به کبد می شه.

ایشون گفت: مثلا بیماران تحت درمان با داروی وارفارین نباید تو یه روز بیشتر از یه حبه سیر استفاده کنن چون که سیر از نظر داشتن مواد ضد انعقادی موجب خونریزی داخلی در فرد مریض می شه.

لطفعلیانی بر نبود مصرف خودسرانه و دراز مدت گیاهان دارویی تاکید کرد و گفت: گیاهان دارویی اصلا خالی از آسیب نیستن چون اثرات درمانی اونا مدیون مشکلات شیمیاییه که داخل گیاهان دارویی نهفتهه و می تونه علاوه بر اثرات درمانی باعث مشکلات جانبی در شخص شه.

 

 

منبع : webda.ir

 

جمع آوری سلامت اکاایران

No Comments

Leave a Reply