عدم اطمینان اطلاعاتی و کاهش خطر سقوط قیمت سهام

2-7-1-1 عوامل اقتصادی

کلیه تصمیمات، وقایع و حوادثی که در سطح اقتصاد ملی کشور رخ می‌دهد که این عوامل به 3 دسته عوامل (اقتصاد بخشی- اقتصاد کلان و اقتصاد خرد) تقسیم می گردد.

 الف- اقتصاد بخشی

مقصود از اقتصاد بخشی آن بخشی از اقتصاد ملی کشور می باشد که در ارتباط مستقیم با آن شرکت می باشد و شرکت در آن بخش از اقتصاد فعالیت دارد، مثل ارتباط شرکت‌های عضو بورس که در ارتباط با بخش بازار سرمایه می‌باشند.

الف-1- عرضه سهام و تقاضای بازار: طبق یکی از اصول اولیه اقتصاد تعادل در عرضه و تقاضای یک محصول یا کالا یا خدمت باعث ثبات قیمت می گردد و همان‌گونه که عرضه‌ی زیاد باعث کاهش خواهد گردید عرضه کم نیز باعث افزایش قیمت‌ها خواهد گردید. همین اصل در بازار سهام نیز حاکم می‌باشد. یعنی چنانچه عرضه سهام زیاد باشد، قیمت‌ها شروع به کاهش خواهند نمود و چنانچه عرضه سهام کم گردد، قیمت‌ها شروع به افزایش خواهند نمود. در واقع کلیه عواملی که بر تقاضای سهام تأثیر دارند می‌توانند قیمت را دست‌خوش تغییر نمایند (همان منبع، 20).

الف-2- سرعت نقل و انتقال در بازار سرمایه: همان‌گونه که می‌دانید چنانچه شخصی یک سری از سهام شرکتی را بخرد، از مرحله درخواست خرید تا صدور سهام به نام ایشان، مدت زمانی طولانی طول خواهد کشید. حال چنانچه سیستمی اجرا گردد که نقل و انتقال سهام به سرعت انجام گردد طبیعتاً روی عرضه سهام تأثیر می‌گذارد و می‌تواند به گسترش بازار کمک نماید.

الف-3- وجود ابزارهای حمایتی در بورس اوراق بهادار: مطالعه‌های صورت گرفته در مورد اکثر بورس‌های کارآمد جهان دلالت بر وجود ابزار کارآمدی همانند وجود شرکت‌های بزرگ کارگزاری، پذیره‌نویسان، متخصصان، شرکت‌های بزرگ سرمایه داری، صندوق‌های همگانی سهام و… دارد که همگی در چارچوب یک خط مشی عملیاتی که منجر به ثبات در بازار می گردد می‌پردازند. به عنوان مثال وقتی که قیمت سهمی به گونه غیرعادی و بی مورد در حال کاهش می باشد از طریق خرید و جمع کردن آن سهم در میز معاملات اوراق بهادار، مانع کاهش قیمت آن می شوند و زمانی که قیمت سهم شرکتی بدون علت در حال افزایش می باشد، با عرضه زیاد سهم آن شرکت در بازار سرمایه از افزایش بی رویه‌ی قیمت آن سهم جلوگیری می‌کنند و بدین وسیله بازار سرمایه را متعادل می‌نمایند. به همین ترتیب عدم وجود چنین مؤسسات طرفداری کننده ای در دولت، موجب عدم ثبات قیمت‌ها خواهد گردید.

 

ب- عوامل اقتصاد کلان

ب-1- سیاست‌های پولی بانک مرکزی: اجرای سیاست‌های پولی انقباضی و انبساطی پول توسط بانک مرکزی و تحدید و افزایش سقف تسهیلات بانکی صنایع مختلف، شرکت‌ها را وادار می کند تا در جهت رفع تنگناهای موجود، تصمیماتی بگیرند که بر قیمت‌های سهام تأثیر خواهد گذاشت. به گونه مثال تجدید سقف اعتباری تسهیلات بانکی، شرکت‌ها را در تأمین وجوه مورد نیاز خود با مشکل مواجه خواهد ساخت و این‌گونه شرکت‌ها برای تأمین وجوه خود مجبور به تأمین نیاز خود از روش‌های مختلفی هم زیرا افزایش سرمایه و یا عدم تقسیم سود می شوند که بر قیمت سهام تأثیر خواهد گذاشت. به عنوان مثال تأثیر ادامه‌ی سیاست‌های انقباضی از سوی نظام بانکی باعث گردید تا بعضی از شرکت‌ها با سود مناسبی که پرداخت آن را به سهامداران وعده داده بودند، بعضی از سرمایه های جذب شده در بورس اوراق بهادار را نیز از این بازار بیرون خارج کردند (همان منبع، 21).

ب-2- سیاست‌های کلان قیمت گذاری محصولات: وجود سازمان‌هایی هم زیرا سازمان طرفداری از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و قیمت‌های ضابطه ای این سازمان بر اساس شاخص‌های غیرواقعی در محاسبه‌ی بهای تمام شده محصولات شرکت‌ها، باعث خواهد گردید که قیمت محصولات واقعی نباشد و در نتیجه شرکت‌ها با کاهش سود مواجه خواهند گردید که کاهش سود باعث کنترل درآمد هر سهم می گردد که آن هم به نوبه خود بر قیمت‌های سهام تأثیر خواهد گذاشت.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 1-6-1 اهداف علمی

ارزش و اعتبار قوانین هر علم و تحقیقی به روش شناختی که در آن به کار می‌رود بستگی دارد و هدف علمی این پژوهش، ارزش و اعتبار بخشیدن به فرضیه پژوهش می‌باشد تا این پژوهش بتواند در بالا بردن سطح دانش عمومی مورد نیاز بهره گیری کنندگان موثر باشد و همچنین زمینه ساز بستر مناسبی برای تحقیقات آتی در سایر مراکز آموزشی و پژوهشی باشد.پ

1-6-2 اهداف کاربردی

تحقیقات کاربردی، تحقیقاتی هستند که نظریه‌ها، قانونمندی‌ها، اصول و فنونی که در تحقیقات پایه تدوین می شوند را برای حل مسائل جاری و واقعی به کار می‌گیرند، این نوع تحقیقات بیشتر به مؤثرترین اقدام تأکید دارند و علت‌ها را کمتر مورد توجه قرار می‌دهند. که به صورت زیر می باشند:

هدف اصلی :

ارزیابی ارتباط بین عدم اطمینان اطلاعاتی  و خطر سقوط سهام

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

اهداف فرعی :

  • ارزیابی ارتباط بین عدم اطمینان اطلاعاتی و خطر سقوط سهام در صورت عدم تقارن اطلاعاتی بالا در قلمرو پژوهش
  • ارزیابی ارتباط بین عدم اطمینان اطلاعاتی و خطر سقوط سهام در صورت عدم تقارن اطلاعاتی پایین در قلمرو پژوهش

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید