شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عنوان کامل پایان نامه :

 مقایسه مالیات بر درآمد شخصیت اقتصادی با مالیات بر درآمد شخصیت های قانونی مجزای گروه شرکت ها

2-30)  وضع مالیات برای گروه تجاری بصورت کلی:

فرار مالیاتی نیز یکی از مصادیق پول شویی بشمار می آید و در بسیاری از کشورهای در حال توسعه ،مالیات گریزی و پول شویی تواما وجود دارند. امروزه پول شویی یکی  از جرایم عمده مالی در سطح جهان به شمار می رود و عبارت می باشد از تبدیل یا انتقال یک دارایی با هدف پنهان کردن منشا غیرقانونی آن دارایی یا کمک به هر شخصی که با چنین جرایمی سرکار دارد.اصلاح سیستم مالیاتی مهمترین راهکار مبارزه با پول شویی بشمار می رود، علاوه بر قانون مبارزه با پول شویی در مجلس شورای اسلامی در سال 1386، اجرای بعضی طرح ها و قوانین مالیاتی نیز به این هدف کمک نموده یا خواهد نمود. مانند این طرح ها و قوانین می توان به اجرای طرح مالیات بر ارزش افزوده، الزام صدور صورتحساب، طرح جامع مالیاتی و امکان سنجی احیا مالیات بر جمع درآمد تصریح نمود.

– وضع مالیات بر مجموع درآمد در مورد اشخاص حقیقی ونیز اشخاص حقوقی یکی از راهکارهای اساسی در جلوگیری از فرار مالیاتی می باشد . شناسایی و رفع عوامل عدم اجرای این سیاست می تواند به بهبود سیستم مالیاتی و افزایش درآمدهای دولت کمک شایانی نماید.

فرقاندوست حقیقی و یاری(1388) در تحقیقی به مطالعه عوامل لغو مالیات بر مجموع درآمد و امکان سنجی برقراری مجدد آن و تعیین مکانیزم وضع مالیات بر مجموع درآمد پرداختند، عواملی زیرا فقدان سیتم کارآمد و ابزار لازم برای جمع آوری و مبادله اطلاعات درآمدی مودیان و اختصاص ندادن شماره منحصر بفرد برای هر مودی، باعث عدم تجمیع درآمدهای مودیان در یکجا شده و موجبات لغو ماده 129 ق م م را فراهم آورده می باشد. فرهنگ مالیاتی و آموزش کارکنان مالیاتی و مودیان، با اندازه وصول هر چه بیشتر و بهتر مالیات ارتباط مستقیم دارد.

در بعضی از کشورها مانند ایالات متحده آمریکا،وضع مالیات برای گروه تجاری بصورت کلی انجام می گردد. به این شکل که سودهای بعضی از اعضای گروه به گونه خودکار با زیان دیگر اعضای گروه جبران می گردد و مالیات برای آنها بصورت کلی تعیین می گردد. اما برای بعضی از کشورها همانند ایران ،مالیات بصورت جداگانه برای شرکتهای عضو گروه محاسبه می گردد. وقتی که مالیات در سطح گروه به صورت کلی تعیین گردد، دیگر لازم نیست که شرکتهای عضو گروه ، سود خود را برای کاهش مالیات به دیگر اعضای گروه انتقال دهند(بیوسلینگ و دلف2006).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 هدف از این پژوهش کاربردی اثبات وجود تفاوت بین مالیات بر درآمد شخصیت اقتصادی و مالیات بر درآمد شخصیت های قانونی مجزای گروه شرکتها می باشد ، و در ادامه تجزیه و تحلیل علل اختلاف و ارائه پیشنهاداتی به سازمان امور مالیاتی کشور برای اتخاذ سیاست مالیاتی مناسب که دارای بیشترین کارایی بوده و مانع ازاستفاده گروههای تجاری از ابزارهای مختلف جهت مدیریت سود ، فرار و اجتناب مالیاتی می گردد .زیرا که شاهد افزایش روز افزون شرکتهای فرعی و وابسته در کشور هستیم و می توان با اتخاذ سیاستهای درست و قانونی شاهد افزایش اندازه درآمد مالیاتی کشور بود که سهم عظیمی از درآمد دولت را به خود اختصاص میدهد، و افزایش این درآمد نیز دارای پیامدهای اجتماعی مثبت بوده و نهایتا باعث افزایش رفاه اجتماعی می گردد.

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید